Rozleťse Wiki v2023

Návody, postupy a technická dokumentace k RozLETSe a Cyclosu4

Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


cyclos:dokumentace

Toto je starší verze dokumentu!


Technická dokumentace k Cyclosu

Cyclos

Cyclos 3 je open source software. Běží na Javě prostřednictvím Tomcat serveru případně napojeného na Apache webserver pro sdílení standardního portu 80.

Sekce není hotová, pokud tu má být přesně popsáno co všechno je potřeba kde nastavit, tak to potrvá věčnost to vůbec rekonstruovat a bude to celá kniha. — Martin Malec 2013/11/22 17:16

Nastavení

Skupiny uživatelů

 • Administrátor cyclosu - může všechno, takový malý cyklosový bůh
 • Administrátoři účtů Brno – Pokladník a každý člen Jádra má svůj účet, zde může vytvářet Broukry, přesouvat lidi mezi jednotlivými Broukry i mezi jednotlivými skupinami v Cyclosu
 • Broukři Brno - mají nástroje na starání se o své členy, které přidali
 • Členové Brno
 • Dlužníci Brno – neplatí roční příspěvky, jen se snaží splatit dluh v brcích před odchodem. Pokud jsou v záporu pouze nabízí a pokud v plusu tak poptávají. Že toto pravidlo dodržují si hlídá jejich Broukr a ten je motivuje, aby svůj závazek srovnali do roka.
 • Odpadlíci Brno – neaktivní členové, nevidí inzeráty, zůstává u nich zachováno, kdo byl jejich Broukr, kdyby se v budoucnu chtěli vrátit.

Systémový účet

Daně, vstupní poplatky

Jiné LETS skupiny

 • jiné skupiny jde oddělit tak že o sobě navzájem vůbec nevědí - mohou mít i jinou adresu kterou se přihlašují, jiný vzhled Cyclosu apod. Zatím to tak moc není, adresa i vzhled je stejný, pouze každá skupina má své uživatelské skupiny, svou měnu a své inzeráty.

konkrétně se to dělá TODO

 1. Vytvoření měny: Účty - Měny
 2. Vytvoření 2 typů účtů - systémového a uživatelského: Účty - Spravovat účty
  1. hlavní systémový účet by měl být typ Neomezený, lze udělat i další systémové účty s omezeními
  2. po vytvoření obou typů účtů definovat typy transakcí
   1. u systémového jen 1: ze systémového na uživatelský, + případně filtry plateb
   2. u uživatelského 2: (1) mezi uživateli, (2) z uživatelského na systémový + případně poplatek (např. 50/rok, je pak ještě nutné po vytvoření uživatelské a brokerské skupiny je do tohoto poplatku zařadit; alternativním způsobem je poplatky řešit přes aplikaci Účty - Poplatky za účty jak to má brněnská skupina)
 3. Vytvořit kategorii Zpráv „Správa účtů - jménoskupiny“ přes Zprávy - Kategorie zpráv, a tuto kategorii zpráv pak nastavit skupině správců účtů aby mohli posílat hromadné maily (týdeníky) apod.
 4. Definovat Uživatelské skupiny v pořadí člen, broker a až potom správce: Uživatelé a skupiny - Typy uživatelských skupin.
  1. Minimálně běžné členy, brokery a správce účtů, případně i nováčky/čekatele a odpadlíky/deaktivované členy. Brno má i variantu na běžné členy s názvem dlužníci, ale to situaci spíše komplikuje.
  2. aktivní skupiny členů pak je nutné zpátky přes Účty - Spravovat účty - Uživatelský účet dané skupiny nastavit aby se strhávaly dohodnuté poplatky
 5. Definovat Skupinový filtr přes Uživatelé a skupiny - Skupinové filtry - Vytvořit nový skupinový filtr a do něj přidat všechny skupiny uživatelů, k filtru přidělit vlastní CSS styl pro jiný vzhled po přihlášení (TODO. zjistit jak vytvořit i jinou stránku pro login aby už login page byla patřičně obrandovaná)
 6. Skupinám členů i brokerů povolit vlastní pole v profilech, jedno po druhém: Vlastní pole v profilech - Pole členů
 7. TODO doplnit další věci co jsou potřeba

Nějaká pravidla pro jiné skupiny jsou sepsaná tady.

Propojení LETS skupin

 • Různé měny jsou v Cyclosu standardně nekonvertibilní
 • Účet musí mít přístup k víc měnám současně pokud chce obchodovat i jinde
 • Směnárnu musí zajišťovat nějaký uživatel např. i speciální systémový účet, problémem by pak asi bylo že devizové rezervy tohoto účtu by „polykaly“ brky ap. v systému a součet brků na členských účtech by nebyl nulový
 • celkem snadno ale můžou skupiny vidět inzeráty, někoho to pak ale zase mate že vidí nabídky kdoví odkud - jde to ale filtrovat, jen je to o krok víc

Mobilní aplikace pro Android

Technická dokumentace k serveru

cyclos/dokumentace.1659710675.txt.gz · Poslední úprava: 2023/05/25 14:02 (upraveno mimo DokuWiki)