Uživatelské nástroje

Cyclos - archiv novinek

Poslední zprávy vždy vkládám (Správa obsahu - Statické soubory - general_news.jsp) jako administrátor na titulní stránku Cyclosu po přihlášení. Sem archivuji starší novinky. — Martin Malec

 • 20.12.2021: Cyclos je aktivně vystaven mnoha útokům v souvislosti s aktuální Log4j zranitelností. Bohužel Cyclos3 není 10 let vyvíjen, a Log4j obsahuje, ale naštěstí tak starou verzi, že většina těch nejkritičtějších zranitelností na ni ještě nefunguje. Nedá se ale vyloučit, že již nedošlo nebo nedojde na napadení systému. Doporučuji zkontrolovat preventivně, jestli heslo co používáte do Cyclosu nemáte i kdekoli jinde, a pokud ano, změňte si všude jinde heslo a nepoužívejte nikde jinde stejné heslo jako máte v Cyclosu. Do vyřešení bude nasazena HTTP autentizace přes otevřením samotné webové stránky Cyclosu.
 • 20.12.2021: Server migrován na vpsFree ze zastaralého OpenVZ na novou platformu vpsFreeOS.
 • 15.12.2021: Provedeny drobné aktualizace na serveru a promazání některých balíčků, pokud něco nebude fungovat jak má dejte vědět.
 • 17.5.2021: Upgrade serveru z Ubuntu 16.04 na 18.04 probíhá až teď, očekávejte výpadky a snad to do rána zase všechno pojede jak má.
 • 28.4.2021: Je už nutně potřeba provést velký upgrade serveru na novější verzi OS kvůli končící podpoře bezpečnostních aktualizací. Očekávejte dnes večer nebo v následujících dnech po večerech / v noci nějaké výpadky, bude vyžadováno pár restartů a opravy konfigurací.
 • 16.5.2020: Server měl skoro 2 dny výpadek, kdy se vypnul, protože aktualizace z nejasného důvodu vyčerpávaly veškerou paměť RAM a shazovaly hlavní „init“ proces.
 • 15.3.2019: SSL certifikáty i pro Cyclos už jsou přes Let's Encrypt, nemá už smysl platit za komerční certifikáty kvůli podpoře WinXP.
 • 9.11.2017 Zjistili jsme, že nějakým kanálem se ze serveru některým uživatelům posílal spam. Dočasně nemusí fungovat posílání zpráv ani týdeníků do e-mailu. Podezřelé maily neotvírejte, na přílohy neklikejte, na hledání zdroje problému a řešení se pracuje. Martin M.
 • 11.8.2017: Konečně opraveny chybné AAAA DNS záznamy rozletse.cz, přegenerovány již expirované SSL certifikáty a tím pádem asi opraveno neodesílání e-mailů od 28.7. kdy skončila platnost původního certifikátu používaného i mailserverem.
  • Podrobnosti: Poslední email dorazil 28.7. což je poslední den platnosti Let's encrypt certifikátu - kvůli chybě v AAAA (IPv6) DNS záznamech domény kam jsem se zatím nedostal od dubna nešel prodloužit SSL certifikát používaný jak jsem teď zjistil mailserverem pro hlavní doménu (ten dlouhodobě platný na 3 roky máme paradoxně jen na subdomény kde běží weby - www.rozletse.cz, wiki.rozletse.cz a cyclos.rozletse.cz, ale NIKOLI pro hlavní doménu rozletse.cz (sic)). Naštěstí mi před pár dny Jirka Havíř konečně dal přístup k DNS záznamům domény rozletse.cz, takže jsem opravil ty AAAA záznamy, zpátky přidal k LE certifikátu doménu rozletse.cz, přegeneroval certifikát, a přesměroval postfix a dovecot na tyhle konfiguráky, restartoval služby, a voilà, email se zpožděním dorazil, problém je tedy snad nadobro vyřešen.
 • 29.4.2017: Proběhl upgrade serveru z Ubuntu 12.04 na 14.04 a poté na 16.04. Cyclos, wiki i web by už měly fungovat. Vylepšil jsem trochu CSS pro mobilní zobrazení Cyclosu a upgrade opravil problémy s českými znaky v některých místech Cyclosu. Upgradoval jsem i WYSIWYG editor CKeditor pro psaní zpráv v Cyclosu. (později vráceno zpět kvůli nefunkčnosti v půlce prohlížečů)
 • 16.03.2016: Adresa cyclos@rozletse.cz, přes kterou Cyclos posílá všechny maily včetně týdeníků, padá patrně kvůli chybným DNS záznamům velmi často do spamu. Prozatím jsem přinutil Cyclos posílat maily přes Gmail, ale otázka je, jestli velký počet mailů Google nezačne odmítat taky. Na druhou stranu aspoň dobrá zpráva, koupil jsem místo doposud používaných LE komerční SSL certifikáty a tak už Cyclos i wiki pojedou bez bezpečnostních varování i v Chromu na Windows XP, starých Androidech ap.
 • 10.01.2016: Cyclos je nyní přístupný výhradně přes šifrované spojení (https) a to díky novým certifikátům Let's Encrypt.
 • 24.11.2015: Několik novinek pro Brňáky: Trvalé inzeráty už není možné vkládat, viz dohoda ze září (zápis ve wiki). Členové přidaní v r. 2015 mají výchozí limit -2000 brk, navýšení po dohodě s broukrem. Všichni členové si nyní v profilu můžete vyplnit přesnou městskou část Brna, podle níž jde vyhledávat členy a inzeráty. U inzerátů pak můžete nově volit, jestli jde o zboží, službu nebo pozvánku na akci, kdy pak můžete rovnou vyplnit datum konání akce.
 • 13.5.2015: Některým z vás asi dorazily emaily z Cyclosu od února do dneška. Vyčištění emailových „trubek“ způsobil patrně restart serveru, který z nějakého důvodu vpsFree provedlo. Pokud všechny problémy s emaily jsou vyřešené tím, že se restartoval server, tak hurá. Otestujeme to a třeba to bude ok :-)
 • 24.2.2015: Posledních asi 14 dnů je nějaký problém v Cyclosu s posíláním hromadných zpráv (týdeníků, pozvánek na setkání atd), většina lidí reportuje, že jim zprávy nechodí na e-mail. Soukromé zprávy ale chodí normálně. Podezření, že gmail nám blokuje posílání, se nepotvrdilo, neboť zpráva neodešla ani když jsem donutil Cyclos posílat emaily z vlastního mailserveru. Chyba se tedy zdá, že je přímo někde v Cyclosu. Pro Brňáky tak asi zatím budeme rozesílat týdeníky ručně přes Google Groups. Správcům účtů ostatních skupin doporučuji si vyexportovat seznam členů a na ty emailové adresy posílat hromadné zprávy ručně, než problém vyřešíme aby hromadné zprávy zase fungovaly.
 • 24.9.2014: Opravil jsem pro brňáky funkčnost mobilní aplikace Cyclos3, ověřeno že se jde přihlásit a zaplatit na Androidu. Jako adresu musíte zadat cyclos.rozletse.cz/cyclos.
 • 20.9.2014: Omluva za nekolik kratkych vypadku v poslednich dnech - chyba je tentokrat zpusobena samotnym vpsfree poskytovatelem serveru, nasazovali nove verze softwaru a nekolikrat museli restartovat server.
 • 25.11.2013: Brněnská skupina Rozleťse má nově wiki pro sdílení návodů a též pro archivaci technické dokumentace k serveru a Cyclosu vhodné pro sdíení pro jiné skupiny, pokud by se chtěly osamostatnit.
 • 25.11.2013: Omluva za delší výpadek v průběhu dnešního dne; server z neznámého důvodu zcela vytuhnul a bylo nutné jej restartovat, po restartu již Cyclos nenaskočil a několik hodin se objevovala Chyba 404. Příčinou bylo nekompatibilní nastavení v MySQL databázi které mělo zajišťovat replikaci databáze na jiný server (zálohování). Problém už snad vyřešen.
 • 12.8.2013: Omluva za víkendový výpadek serveru způsobený nedopatřením na straně vpsfree (občanského sdružení provozující virtuální servery kde běží i tento Cyclos) Snad se to už nezopakuje. Kdyby něco znovu delší dobu nejelo, poznamenejte si číslo 737740166 (Martin M.) či mail martin.malec@email.cz ať se o výpadku či jiné závažné chybě dozvím co nejdřív.
 • 29.6.2013: Proběhl upgrade Cyclosu na poslední verzi 3.7.3. Slibujeme si od toho odstranění doteď se vyskytující nepříjemné chyby, že v kategoriích inzerátů se neobjevovaly nově přidané inzeráty. Přetrvávání chyby nebo nové chyby hlaste adminovi, díky :-)
 • 27.4.2013: Je možné nově filtrovat hledání členů na ulici, PSČ či město. Podporovány jsou wildcards. Brno* vyhledá Brno i Brno-Židenice.
 • 17.4.2013: V Osobní-Profil si můžete nyní vyplnit Skype jméno a hlavně osobní „medailonek“ o vás („bio“).