Uživatelské nástroje

Toto je starší verze dokumentu!


Jak na diskusní platformu Discord

Od dubna 2022 testujeme nový komunikační kanál Discord.

Pro přidání se do Discordu musíte dostat pozvánku se speciálním odkazem. Ten prosím nesdílejte veřejně, ať nám tam nevlezou nezvaní hosté, boti apod.

Co je Discord

Discord je moderní komunikační platforma, dnes velmi často využívaná různými komunitami např. počítačových hráčů. Dá se ale využít i na řadu dalších způsobů. Strukturovanějším způsobem než např. Facebooková skupina umožňuje vyměňovat si v určité komunitě lidí zprávy, ale vytvářet i sdílené události v kalendáři a psát si soukromé zprávy. Oproti Facebooku se nové příspěvky zobrazují striktně v pořadí jak je lidi napsali, a ne podle nějakých vychytralých algoritmů, zároveň je to celé bez reklam a dalších zdrojů vyrušování jiným obsahem, než vás zajímá.

Proč Discord

Každý Discord „server“ je uzavřená enkláva, komunita konkrétních lidí, pro efektivní komunikaci psanou i volání. Nemá reklamy a nerozptyluje dalším obsahem jako Facebook a veřejné sociální sítě. Umožnuje psaní (chat) v strukturovaných diskusních vláknech (kanálech). V případě LETSu např. jeden kanál pro posílání nových inzerátů-nabídek, druhý poptávek, třetí pro obecnou diskusi mezi členy.

Existují moderní mobilní aplikace i aplikace pro počítač i webové rozhraní v prohlížeči. Kdo chce může napsat hned zprávu a hned přiložit fotku z mobilu a nabídnout všem např. sazenice, přebytky zeleniny či pečivo. Ostatním hned přijdou upozornění na mobilu a mohou ihned reagovat a okamžitě odpovědět, pokud mají zájem. Mnohem interaktivnější než čekat týden na týdeník s tím, jestli někdo náhodou nevložil nový inzerát do Cyclosu.

Jak Discord vypadá

Různě podle toho jak si jej nastavíte, jestli světlý nebo tmavý, a jestli jej používáte v mobilu, aplikaci na počítači nebo webovém rozhraní na počítači. Může vypadat například takto:

Jak Discord používat

V levé části je seznam „kanálů“ označených křížkem (hashtagem) #. Např #nabidky, #poptavky, #diskuse-vsichni apod. Kliknutím na daný kanál se otevře v pravé části diskuse, kde jsou vidět příspěvky, co tam už někdo napsal. Na příspěvek je možné přes tři tečky napravo příspěvku odpovědět do vlákna, reagovat smajlíkem či jiným emoji, nebo dolů napsat úplně nový příspěvek.

V příspěvku je možné pomocí znaku zavináče @ označit konkrétního člověka, kterému chci poslat upozornění na danou zprávu např. pokud od něj chci konkrétní odpověď na nějakou otázku.

V horní části levé lišty je seznam plánovaných událostí ať už fyzicky (setkání v Lužánkách apod.), tak i případně virtuálních meetingů online.

Ve spodní části je možné se připojit do hlasového kanálu „virtualni-setkani-online“ a tam si rovnou s dalšími připojenými lidmi povídat, nebo si i zapnout video a účastnit se videohovoru.

Vlevo nahoře je možné se přepnout do režimu soukromých zpráv a psát soukromé zprávy ostatním členům, co nikdo jiný nevidí.